5 Втори трик за Мекотели



Тялото на животните наподобява червей. Морски мекотели, обитаващи колонии на хидровидни и корали, по които пълзят. Специализираният им начин на живот е причина да се редуцира голяма част от мантийната обвивка, ктенидиите и отчасти крака.

хитоните, кои се приспособени да живеат на тврди подлоги;

При някои октоподи се наблюдава откъсване на съответното пипало и свободното му плуване до намиране на женска.

Лушпите од забите, познати и како скафоподи, имаат долги, цилиндрични школки со пипала кои се протегаат од едниот крај, кои овие мекотели ги користат за јаже за плен од околната вода.

Най-големият мекотел в света е главоного, колосалният калмар (

Как така октоподите са станали толкова добри в това? Краткият отговор е: еволюция. В продължение на десетки милиони години индивидите, които са били по-добри в маскирането, е било по-вероятно да избегнат хищниците и да оставят поколение. А много животни – включително мурени, делфини, раци богомолки, корморани, множество риби и дори други октоподи – са ентусиазирани консуматори на октоподи.

Во морфолошки поглед, на мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

школките кои се припособиле да можат да се кријат и живеат во меки подлоги на слатките или солените води.

Миди: семената на мидите се поставят върху въжета, за които мекотели те могат да се хванат със своите нишки.

полжавите се најголема и најразновидна група мекотели. Главата им е добро развиена, стапалото е широко и рамно, а черупката има спирален облик.

За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна.

Најголемиот мекотел во светот е цефалопод, колосалната лигња (

Хабитат: Сухоземни и водни местообитания на всеки континент и океан в света

Вижте още: Октоподите – майстори на камуфлажа и сръчни ловци

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *